You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

ליהנות מהחוויה, לשאוף להישגיות - אך לא להסתנוור

שיתוף כתבה

ליהנות מהחוויה, לשאוף להישגיות - אך לא להסתנוור

נבחרת הנוער תחל מחר את דרכה באליפות אירופה. משתי הנבחרות הקודמות שהעפילו לאליפות אירופה, לא מעט שחקנים הלכו לאיבוד בבוגרים, כך שאין הצדקה לאופוריה נוכח העליה לאליפות אירופה.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: מדיה ההתאחדות לכדורגל

נבחרת הנוער של ישראל, המודרכת ע"י אופיר חיים ועוזריו, איתי מרדכי ואייל גידרון, תחל מחר את דרכה באליפות אירופה, שתיערך בסלובקיה. הנבחרת הישראלית תפגוש בשישה ימים שלוש נבחרות, במטרה לסיים באחד משני המקומות הראשונים ולהעפיל לחצי הגמר. ארבע הנבחרות הראשונות יעפילו למונדיאל, בעוד ששתי הנבחרות שיסיימו במקום השלישי ייאבקו על המקום הנוסף. משחק הפתיחה מזמן לנבחרת הישראלית מחר התמודדות מאתגרת מול סרביה (18:30 שעון מקומי), ביום רביעי מצפה לה באותה שעה התמודדות מול אוסטריה וביום שבת, בשעה 21:00, מצפה לנבחרת משחק מול אנגליה.

נבחרת הנוער ראויה למחמאות גדולות על ההישג המרשים, כמובן שהיא שהשחקנים והצוות המקצועי יכולים להתענג על המחמאות שהרוויחו ביושר, אך המטרה היא לא להסתפק ביעד שהושג, אלא לנסות ולמתוח עוד את גבולות הגזרה של ההצלחה. אין ספק שמדובר בחוויה מאוד גדולה ואין ספק שההשתפות מהווה יוקרה מאוד גדולה לכדורגל הישראלי, אבל - וזה אבל גדול: אל לנו לשכוח, שחשוב לבחון את הדברים לאורך דרך ולאורך זמן. שתי הנבחרות הקודמות של ישראל, שהעפילו לאליפות אירופה: ילידי 79-80 בשנת 1997 וילידי 95-96 בשנת 2014, במבחן הזמן לא היוו שלד לנבחרת צעירה שהצליחה לשחזר את אותו הישג וגם לא של נבחרת בוגרת, שהעפילה לטורניר בינלאומי. יתרה מכך, בכל אחת משתי הנבחרות ניתן למצוא שחקנים שלא פיתחו קריירת בוגרים ברמות הגבוהות של הכדורגל הישראלי, חלקם אפילו אבדו באמצע הדרך. בפסקאות הבאות תוכלו להתוודע לשמות שהרכיבו את סגלי הנבחרות, במשחק שהעניק להם את הכרטיס לאליפות אירופה:

נבחרת  הנוער בשנת 97: קובי שאלו, אייל סופר, טל חן, עמוס סאסי, כפיר פרטיאלי, זיו קבדה, אלון קפלן, גיא צרפתי,אריק חנגלי, יוסי בניון ולירון וילנר. עלו כמחליפים: דדי בן דיין, שלומי דהאן וגיא מלמד. נותרו על הספסל: פיני בלילי והשוער רונן דהאן.

נבחרת הנוער בשנת 2014: דין גל, מוחמד אבולהיג'ה, עומר דנינו, עאיד חבשי, עאמר מסרוואה, עדן שמיר, דור פרץ, רמזי ספורי, מיכאל אוחנה דור חוגי ושון וייסמן. נכנסו כמחליפים: דוד קלטינס, שגיב יחזקאל ושגיא דרור. נותרו על הספסל: יניב בריק, שון גולדברג, נור ביסאן והשוער סתיו שושן.

מנבחרת הנוער של שנת 97 השחקן היחיד ששמר על מעמד של "כוכב כדורגל" הוא יוסי בניון. שחקנים נוספים, שעשו דרך נכבדת בנבחרת הבוגרת הם פיני בלילי דדי בן דיין. שחקנים שעשו קריירה מכובדת וממושכת בליגת העל הם טל חן, זיו קבדה וגיא צרפתי. לירון וילנר שיחק בעיקר במכבי נתניה בשתי הליגות הבכירות. שחקנים אחרים פרשו אחרי זמן לא רב בבוגרים, כשזכורים לרבים שמותיהם של שני השחקנים ששיחקו בקבוצת הנוער של בורוסיה דורטמונד - הבלם עמוס סאסי והקשר שלומי דהאן, יוצאי מחלקת הנוער של מכבי נתניה, שחזרו ארצה על מנת לעשות שירות צבאי ולא הצליחו לפתח קריירה של שחקני בוגרים מובילים ופרשו בגיל צעיר יחסית.

מנבחרת הנוער של שנת 2014, שמורכבת משחקנים שכיום בגילאי 26-27, ניתן למצוא ארבעה שחקנים שכבר לבשו את מדי הנבחרת הבוגרת: עאיד חבשי, דור פרץ, רמזי ספורי ושון וייסמן. שחקנים נוספים ששיחקו בעונות האחרונות בקבוצות בכירות הם עדן שמיר, שגיב יחזקאל ודוד קלטינס. עומר דנינו שמר על רצף בליגת העל, אך לא בקבוצות בכירות. לעומתם, ניתן למצוא לא מעט שחקנים, שלא הצליחו עד כה לפתח קריירת בוגרים משמעותית. שניים שנראה שטרם איחרו את הרכבת, אך יצטרכו לשפר משמעותית מספרים כדי למצות את הפוטנציאל שלהם הם: החלוץ דור חוגי והקשר מיכאל אוחנה, ששילם מחיר יקר על פציעות ממושכות. לעומתם, שחקנים כמו שגיא דרור ויניב בריק די התקבעו בליגה הלאומית. נור ביסאן, שהתאושש מפציעה ארוכה בתפר שבמעבר מהנוער לבוגרים, הפך לחלוץ בעל מעמד בליגה א'. הסיפור העצוב של הנבחרת הזו, הוא שני השוערים: דין גל - לא היה פעיל בעונה האחרונה וקודם לכן שיחק בליגה ב', השוער סתיו שושן פרש כבר בעונת 18/19. גם המגן עאמר מסרוואה - ששיחק בליגה ב', לא היה פעיל בעונה האחרונה.

הנתונים מדברים בעד עצמם, המסרים שלהם לשחקנים, למועדונים, לסוכנים, לאנשי התקשורת, הם מאוד ברורים: לא כל מה שנוצץ בגיל 18-19, נוצץ גם בגילאי הבוגרים. מהסיבה הזו חשוב ליהנות מהרגע ומהחוויה הגדולה במדים הלאומיים, אך גם לזכור, שכדי להפוך לשחקני בוגרים טובים יש הרבה מכשולים ואתגרים שצריך לצלוח, שההצלחה תלויה בהרבה מאוד גורמים ומשתנים - חלקם לא תלוים בשחקן עצמו. אם מנבחרת הנוער הנוכחית נראה כמות ואיכות נכבדת גם בנבחרת הצעירה וגם בנבחרת הבוגרת, ברמה כזו שיובילו את הנבחרות הללו לאליפות אירופה ו/או למונדיאל, אז נדע שההצלחה לא הייתה רגעית. בינתיים נחזיק אצבעות להצלחת הנבחרת ונקווה להמשיך ולרוות ממנה נחת ושמחה.

הצטרפתם לקבוצות הווטסאפ שלנו?מוזמנים להצטרף לקבוצות ווטסאפ שקטות לכל השנתונים, שבהם תוכלו לקבל פרסומים חשובים הנוגעים לשנתון שאליו אתם שייכים. הקליקו כאן למעבר לרשימת קישורי ההצטרפות לקבוצות הווטסאפ שלנו 

ליהנות מהחוויה, לשאוף להישגיות - אך לא להסתנוור
מדור קליטת מאמנים לעונת 22-23

מדור קליטת מאמנים לעונת 22-23

חדש באתר

מחפשים אתגר מקצועי חדש? עבודה נוספת? מעוניינים לקלוט מאמנים למחלקת הנוער שלכם? כאן תגדילו את הסיכויים שלכם למצוא.

מדור קליטת שחקנים לעונת 22-23

מדור קליטת שחקנים לעונת 22-23

חדש באתר

מעוניינים לנסות את מזלכם בקבוצה אחרת? מעוניינים להציע לכדורגלנים להצטרף לשורות קבוצתכם? כנסו, כנסו.

זרקור על דור תורג'מן

זרקור על דור תורג'מן

חדש באתר

חלוץ הנבחרת, שבעונה האחרונה שיחק בקבוצת הבוגרים של בית"ר ת"א-בת ים, הוא שחקן מפתח להצלחת הנבחרת במשחקים מול אוסטריה הערב...

שתפו אותנו