You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

הפרובוקטורים כבר בדרך לפוצץ משחקים

שיתוף כתבה

הפרובוקטורים כבר בדרך לפוצץ משחקים

החלטת ביה"ד של ההתאחדות לפסוק 0:0 ללא נקודות למשחק שפוצץ בין מ.ס פרדס חנה-כרכור לנווה יוסף, פותחת צוהר לגורמים אינטרסנטים לחבל במשחקים של יריבות הקבוצה עמה הם מזוהים.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום אילוסטרציה: אתר דאבל פס (המצולמים אינם מושא הכתבה)

לא היה כדבר הזה. ביום רביעי האחרון, בזמן שנערכו להם משחקי המחזור האחרון של המחוז הצפוני בליגה הלאומית לנוער, נערך הדיון על הדברים שצוינו בדו"ח המשחק בין קבוצת "צו פיוס" של מ.ס פרדס חנה-כרכור ל.כ נווה יוסף חיפה, שפוצץ ביום שישי שעבר, בדקה ה-42 כשהתוצאה שוויון 0:0, כל זה בזמן שכל אחת מהקבוצות נוטלת חלק במשחק הישדרות מבחינתה. במקום שבית הדין יתכנס לדיון חירום כבר ביום שני וימצא נוסחה כלשהי, שתאפשר מהלך בזק לקיום משחק חוזר והזזת משחקי המחזור האחרון לשעה אחידה בסופ"ש, בית הדין החליט לקיים את הדיון ביום רביעי, יום ההתכנסות המרכזי. הדיין, עו"ד צחי נמירובסקי, פסק מעבר לקנסות כספיים לקבוצות ועונשי הרחקה לשחקנים, שתוצאת המשחק שפוצץ תוגדר 0:0 בלי נקודות, שבעצם חרצה את גורלה של מ.ס פרדס חנה-כרכור לרדת לליגה הארצית וסייעה לנווה יוסף להישאר בליגה הלאומית, בזכות יחס שערים עדיף.

פרס לפורעים פוטנציאלים

מעבר לכך, שתמוה שדיון התקיים במקביל לקיום משחק בין הקבוצות המעורבות, עוד יותר תמוה, שהדיין לא מצא לנכון לזמן את השופט לעדות ונימק את החלטתו: "אין מחלקות כי התפתח עימות אלים בין אוהדי שתי הקבוצות, הורים לילדים שמשחקים על כר הדשא. הדברים שנשמעו במהלך הדיון, כמו גם כתבי ההגנה שהוגשו לי מחזקים את דו"ח השופט, אותו אני בוחר לאמץ כלשונו, נוכח הפירוט והיותו מאוזן (נוכח האמור גם לא מצאתי טעם בשמיעת שופט המשחק)". במקום לערוך דיון בהשתתפות מאמני הקבוצות והשופט, לשמוע את כל הצדדים שהיו בעין הסערה, הדיון נערך ללא השופט ורק עם נציגים מטעם הנהלות הקבוצות.

בהחלטתו נימק הדיין, מדוע לא פסק על קיום משחק חוזר: "המשחק הופסק נוכח האירועים המתוארים ולאחר ששופט המשחק סבר שהמשחק איבד כל ערך ספורטיבי, וכי קיים חשש ממשי שהאלימות תימשך. מתן משחק חוזר בנסיבות אלה כמוה כמתן פרס על התנהגות בלתי ראויה של הנאשמות. על כן, אני דוחה את הבקשה למשחק חוזר. נוכח האמור, אני מורה שתוצאת המשחק תעודכן ל-0:0 ללא נקודות".

אדון נמירובסקי הנכבד, אינך רוצה לתת פרס לקבוצות שמשחקן פוצץ, אך בהחלטתך יצרת תקדים מסוכן, שבו גורמים מטעם קבוצות או גורמים שיפעלו על דעת עצמם למען אינטרסים של קבוצות מסוימות הנאבקות בתחתית או בצמרת, יגיעו למשחקים של יריבות וייצרו פרובקציות שיגרמו לפיצוץ משחק במטרה להזיק לקבוצה המתמודדת על אותה מטרה שעליה מתמודדת קבוצתם - ובכך ישפיעו באופן לא ספורטיבי על שיטת התחרות. ולא, הם לא צריכים לנקוט באלימות. מספיקה כמות מועטה של פרובוקטורים, שיבלבלו שחקנים מהיציע עם שריקות של משרוקית וזריקת כדורים לשדה המשחק. באמת שלא צריך הרבה. איני נותן רעיונות לאף אחד, יש במדינה שלנו מספיק אנשים אינטלגנטיים שיודעים לנצל החלטות מהסוג הזה לתועלתם, גם בלי שיקבלו רעיונות.

מהסיבה הזו ומהסיבה שאין זה יעלה על הדעת, שגורל ירידת ליגה יוכרע מחוץ למגרש, מוטב שבית הדין העליון של ההתאחדות יקבל את העתירה שתגיע מ.ס פרדס חנה-כרכור ויורה על קיום משחק חוזר - ואם זה לא ניתן, אז יש להקפיא את ירידתה לליגה המחוזית, כי ההחלטה שהתקבלה נוגדת את רוח הספורט והפייר פליי. ענישה כספית והרחקת שחקנים בהחלט משקפות את מה שקרה במגרש. הקהל הוא הבעיה? אפשר לקיים גם משחק חוזר ללא קהל, כאקט ענישה מידתי.

השופט שגה, השחקנים משלמים ביוקר

מהומה ביציע, קצת יצרים על המגרש, זה לפחות מה שתיאר דו"ח השיפוט של אביב קליין - לא אירועים חריגים באופן קיצוני ממקרי התלהמות אחרים שקרו במגרשים. במקום שבהתאחדות לכדורגל ובאיגוד השופטים ייתנו את הדעת על קלות הדעת שבה הוחלט לפוצץ את המשחק, כשאפשר היה להוריד את הקבוצות להפסקת המחצית ולפעול במהלך המחצית להרגעת הרוחות בשיתוף אנשי הקבוצות ובהתערבות כח משטרה, נוצרת סיטואציה שבה גורל הירידה נחרץ לא על כר הדשא. במקום לתקן את העוול עם קיום משחק חוזר, מתקבלת החלטה על תוצאת המשחק מבלי שהוא שוחק במלואו. האם זה תקין? האם זה ספורטיבי? התשובה היא לא. כיצד צריכה להרגיש קבוצת הנוער של איחוד בני בקה, שמשחק החוץ לפני חודש ושלושה שבועות מול מ.ס פרדס חנה-כרכור, פוצץ בדקה ה-88, במצב שבו הוליכה 1:3, ולמרות שבית הדין זיכה אותה ואת יריבתה מאשמה, נקבע משחק חוזר כעבור מספר רב של שבועות - כשבקה כבר השלימה עם הירידה, בעוד שאם תוצאת המשחק הייתה נותרת בעינה, ייתכן שלבקה היה יותר דרייב במאבקי ההישרדות.

אחידות בפסיקה. מכירים?

אלימות ביציעים ועל כר הדשא התרחשו אינספור פעמים בעשרות שנות קיומו של הכדורגל הישראלי. ברוב רובם של מקרים בסדר הגודל של זה שבו אנו דנים, לא כל כך מהר התקבלו החלטות על פיצוץ משחקים.

היכן היה בית הדין, כשרק לפני מספר שבועות הופסק לזמן מה משחק גמר הפלייאוף של המחוז הצפוני בליגה א' בין צעירי טייבה למ.ס טירה, בגלל השלכת חפצים ואלימות בין אוהדי הקבוצות? למה במקרה הזה המשחק לא פוצץ? לא במקרה הזה לא נפסקה תוצאת שוויון 0:0 ללא נקודות או החלטה שאף אחת מהקבוצות לא תעלה לגמר המחוזות?

הנה לכם קטע מדו"ח שיפוט שנידון השבוע ע"י הדיין גיורא לנדאו מהמשחק בין קבוצות נערים ב'של בית"ר גדרה ומ.כ ערערה בנגב: "
בדקה ה-70 התחיל מכות בין שני הקהלים של ערערה ושל גדרה. הצליחו להפריד ואז הקהל של גדרה צעק: "שישרף לכם הכפר" וזה מאוד השפיע על השחקנים, שרבו הרבה מכות. שחקן של ערערה בעט בשחקן של גדרה בחוזקה וקיבל את הכרטיס האדום לאחר מכן מחא כפים לעברי ואמר כל הכבוד שופט כמה פעמים". למה משחק עם דו"ח כזה לא פוצץ ולא נפסקה לו תוצאת שוויון 0:0?

מרגישים לא רצויים, אך לא מוותרים

גורם במ.ס פרדס חנה-כרכור, שעמו שוחחתי, טען באוזניי, שבמועדון התחושות הם שבשל היותה קבוצת "צו פיוס", הקבוצה אינה רצויה בליגה, שכן לא יכול להיות ששני משחקים של הקבוצה פוצצו, למרות שמשחקים עם אירועי אלימות בהיקפים גבוהים יותר לא פוצצו. חבל מאוד, שמועדון שאינו מככב בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל, מועדון קהילתי, שמעניק חסות רחבה ליהודים וערבים ומעניק מקום לילדים הסובלים מחרמות, צריך לרגיש כך. בפרדס חנה-כרכור שכרו את שירותיו של עורך הדין, עופר בן אסא, על מנת להגיש ערעור לבית הדין העליון של ההתאחדות. במועדון טוענים, שאם הערעור לא יתקבל, גם פניה לבית משפט אזרחי על הפרק.

ה"מאני טיים" של נווה יוסף


כך או כך, על מועדון הכדורגל נווה יוסף חיפה - ששמו יצא למרחקים בשל היותו מועדון חברתי וקהילתי, המחנך לדרך ארץ וספורטיביות, להודיע כבר היום על נכונותו לקיים משחק חוזר מול מ.ס פרדס חנה-כרכור. אם אנחנו רוצים ליגות ספורטיביות, שמוכרעות על כר הדשא, זהו צו השעה. מוטב להסתכל מעבר לאינטרס הנקודתי על ההשלכות של מה יקרה, אם גורל הירידה לא יוכרע על כר הדשא. היום זו פרדס חנה-כרכור, מחר זו יכולה להיות קבוצה של נווה יוסף.

תגובות המועדונים

יאיר שושן, מנכ"ל נווה יוסף:
יאיר שושן: "16 שנה אני מנהל את המועדון מעולם לא פוצץ משחק בליגה לאומית לנוער צפון וראה איזה פלא בחודש וחצי שתי משחקים התפוצצו במגרש בפרדס חנה אחד נגד בקה ואחד נגד נוה יוסף זה כבר אומר דרשני. במשחק נגד בקה בדקה ה 88 לאחר כיבוש השער השלישי שחקן של פרדס חנה ערדף אחרי כובש השער באגרופים ובעיטות ושחקן נוסף של פרדס חנה גידף וקילל את צוות השיפוט הכל מופיע בדוח השיפוט. פרדס חנה נהנתה מרחמי בית הדין ונקבע לה משחק חוזר  דרך אגב במשחק החוזר שוב ניצחו בקה  שלושה שבועות אחרי מגיעים נוה יוסף למשחק בפרדס חנה ואז בדקה 43 רץ שחקן של פרדס חנה מחמוד גרגור,  מטפס על הגדר במטרה לעבור ליציע על מנת להתעמת יצויין לשחקן זה נשלף כרטיס צהוב, דקה 36 ברגע שפרדס חנה מבינים שהולכים לשלוף לו כרטיס אדום מתחילה הפרובוקציה  כדי לפוצץ את המשחק שבבית הדין יהיה משחק חוזר.  שחקני הספסל של פרדס חנה קיללו את שחקני הספסל של נוה יוסף "זונות שרמוטות", במטרה אחת ברורה לגרום לעימות על מנת שהמשחק ייעצר, כי ב 10 שחקנים אין להם סיכוי. מה עוד שמשחק קודם הורחקו להם ב 2 אדומים 2 שחקנים שחקנים מובילים בקבוצה . נוכחתי בדיון בבית הדין יחד עם יושב הראש של פרדס חנה והוא לא כפר באשמות הוא רק ביקש משחק חוזר. עכשיו נשאלת השאלה כל פעם שהתוצאה אם תוצאת המשחק או תוצאה שמובילה להרחקות לא מסתדרת לפרדס חנה, מפוצצים משחק על מנת להתחיל מההתחלה? על מה מגיע להם פרס בדיוק על פיצוץ משחקים אם תסתכלו גם עונה שעברה פוצץ משחק בניהם לרובי שפירא יש להם הסטוריה לא פשוטה ושלא ייתממו".

מאיר מרדכי - יו"ר מ.ס פרדס חנה-כרכור: "לגבי המשחק שלנו נגד בקה, זוכינו מכל אשמה ואף השופט אמר זאת. אנו לא יכולים להתלונן נגד, אבל לכם שמורה הזכות להתלונן לאיגוד השופטים. באשר למשחק נגד נווה יוסף הורה של אחד השחקנים שלנו  קיבל אגרוף מהורה של שחקן נווה יוסף, הבן שלו ניסה לקפוץ מהגדר אך ללא הצלחה - ועל כך נענש בבית הדין. שני שחקני נווה יוסף, שאחד מהם תקף את המאמן שלנו פיזית ועוד שחקן של נווה יוסף השתולל ושניהם קיבלו עונש בבית הדין. יאיר שושן מיתמם ומצביע על מועדון שלו כנקי מכל אשמות בעברם נמצא שנערים א' של היכו באגרופים את שחקני היריבה העובדות מדברות בעד עצמן ולכן מגישים ערר לעליון כי אחת משנינו עלולים לרדת ליגה וברור שנווה יוסף יתנגדו ואף ישקרו. אנו מעוניינים שהחלטה לרדת ליגה תקבע על כר הדשא ולא שבית הדין ייקבע סדר יורדות".

הצטרפתם לקבוצות הווטסאפ שלנו?מוזמנים להצטרף לקבוצות ווטסאפ שקטות לכל השנתונים, שבהם תוכלו לקבל פרסומים חשובים הנוגעים לשנתון שאליו אתם שייכים.הקליקו כאןלמעבר לרשימת קישורי ההצטרפות לקבוצות הווטסאפ שלנו 

הפרובוקטורים כבר בדרך לפוצץ משחקים
מדור קליטת שחקנים לעונת 22-23

מדור קליטת שחקנים לעונת 22-23

חדש באתר

מעוניינים לנסות את מזלכם בקבוצה אחרת? מעוניינים להציע לכדורגלנים להצטרף לשורות קבוצתכם? כנסו, כנסו.

מדור קליטת מאמנים לעונת 22-23

מדור קליטת מאמנים לעונת 22-23

חדש באתר

מחפשים אתגר מקצועי חדש? עבודה נוספת? מעוניינים לקלוט מאמנים למחלקת הנוער שלכם? כאן תגדילו את הסיכויים שלכם למצוא.

האתגר התל אביבי של שרון אביטן

האתגר התל אביבי של שרון אביטן

חדש באתר

שרון אביטן, ששימש 7 שנים כמנהל המקצועי של הפועל באר שבע, מונה למנהל המקצועי במחלקת הנוער של בני יהודה ת"א.

שוב חגיגה צעירה בבלומפילד

שוב חגיגה צעירה בבלומפילד

חדש באתר

שלושה שחקנים, ששיחקו בעונה שעברה בליגת העל לנוער - מהם יליד 2004, כבשו אמש במשחק גביע הטוטו הדרמטי בו ניצחה מ.ס אשדוד 2:...

שתפו אותנו