You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

האתגר הכפול של סשה פלדמן

שיתוף כתבה

האתגר הכפול של סשה פלדמן

השילוב בין תפקידי המנהל המקצועי במחלקת הנוער ומנהל הקבוצה הבוגרת של מכבי נתניה, שיתוף הפעולה עם אלמוג כהן ועם המאמנים. על זאת ועוד בראיון עם סשה פלדמן.

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: מונדיאליטו ישראל

מחלקת הנוער של מכבי נתניה נחשבת לאורך עשרות שנים כמחלקה מובילה בכדורגל הישראלי, כזו שהצמיחה כדורגלנים רבים שעליהם נשענה הקבוצה הבוגרת לאורך שנים רבות - בהן שנות הזוהר של הזכיות באליפויות בשנות ה-70 וה-80, וכזו שהצמיחה שחקנים לשורת הנבחרות וכאלה שהגיעו לטופ של הכדורגל הישראלי ואפילו כאלה שעשו קריירה נכבדת בכדורגל האירופאי כמו דוד פיזנטי ואלמוג כהן. כמחלקה עם מוניטין יוקרתי שכזה יודעים בהנהלת המועדון, שקיימת חובה להשקיע באנשי מקצוע טובים ובכל התנאים הנדרשים כדי לטפח את דור העתיד של המועדון.

בקיץ האחרון החלטה אסטרטגית של הבעלים אייל סגל והמנכ"ל ניב גולדשטיין הביאה למינויו של סשה פלדמן לתפקיד המנהל המקצועי של מחלקת הנוער, במקביל לתפקידו כמנהל הקבוצה הבוגרת - וזאת כדי להדק את הקשר שבין קבוצת הבוגרים למחלקת הנוער. סשה פלדמן נחשב לאחד מאנשי המקצוע המוערכים ביותר במחלקות הנוער ולרשותו הקריטריונים המתאימים למינוי כמנהל מהמקצועי של מחלקת הנוער. לתפקיד הוא נכנס בגיל 36 ועם רזומה אימון נכבד במחלקות הנוער של מכבי נתניה ובית"ר טוברוק ועם רקע עשיר מעולם החינוך כמדריך נוער בפנימיית אורט לייבוביץ' - המשכנת מזה שנים רבות כדורגלנים ממחלקות הנוער של המועדונים הנתנייתים המובילים.

בדיוק בנקודת הזמן הזו של פגרת השזרוע, זמן טוב עבורנו לארח את סשה פלדמן לריאיון בו הוא משתף אותנו בסיכום הביניים שלו לעונה, על השילוב שלו בין שני התפקידים במכבי נתניה, שיתוף הפעולה עם אלמוג כהן וצוות המאמנים, הציפיות שלו מהמחלקה והשאיפות האישיות שלו להמשך הדרך.


סשה, לשלב בין שני התפקידים זו לא מעמסה גדולה מדי?

"ממש לא. עיקר הפעילות של קבוצת הבוגרים לא מתקיימת במקביל לפעילות של מחלקת הנוער. לשמחתי, התברכתי בצוות מצוין של אנשים שעובדים לצידי הן בקבוצת הבוגרים והם במחלקת הנוער, כך שאני יכול לשלב בין שני התפקידים בצורה אידיאלית. אני לא שונה מאדם שעובד במקום עבודה אחד ועושה בו במהלך יום עבודה מספר תפקידים".

את העונה שעברה התחלת כמנהל קבוצת הבוגרים, בהמשך אימנת במקביל את קבוצת ילדים א' ובשלהי העונה עברת לאמן את קבוצת הנוער. איך הסתדרת עם כל השינוים האלה בעונה שנעצרה מספר פעמים בשל הסגרים ומבצע "שומר חומות"?

"מבחינת עבודה בקבוצת הבוגרים הפעילות המשיכה להתנהל כרגיל גם בתקופת הסגרים. במחלקות הנוער אכן היה קשה עם כל העצירות והחזרות, אבל בסך הכל זו הייתה עונה שבה שאבתי סיפוק מאימון. הרגשתי שקבוצת ילדים א' מתקדמת כקבוצה ומקדמת שחקנים, רגע השיא היה ההגעה לגמר המונדיאליטו שבו ניצחנו את מכבי חיפה, במשחק שנערך באצטדיון בנתניה והועבר בשידור ישיר בערוץ הספורט. על קבוצת הנוער תפסתי פיקוד בחודשיים האחרונים של העונה, כשהמצב שלה בתחתית הטבלה היה עדין. המטרה הייתה להוביל את הקבוצה להבטחת הישארות בליגה ועמדנו במטרה עוד לפני המחזור האחרון. באותה נקודת זמן שמוניתי לאמן את קבוצת הנוער כבר ידעתי שאני מיועד לתפקיד המנהל המקצועי וראיתי במשימת השארת הקבוצה בליגת העל משימה מרכזית וחשובה, כי מדובר בקבוצת הדגל של המחלקה".

לאורך השנים לא שימשת בתפקיד המנהל המקצועי במחלקות הנוער. מה גרם לך לקחת את התפקיד?

"עשיתי לאורך השנים כל תפקיד אפשרי במחלקות הנוער, מעוזר מאמן בקבוצות ילדים ועד מאמן ראשי בקבוצת הנוער. זכיתי לאורך השנים לעבוד תחת מנהלים מקצועיים מהשורה הראשונה בכדורגל הישראלי - בהם מאמני נבחרות ישראל בעבר, כמו אברהם בכר וזאביק זלצר ותחת בני לם. מכולם למדתי המון ולקחתי הרבה דברים לארגז הכלים שליש. במכבי נתניה שימשתי משך שתי עונות כמנהל מקצועי של החטיבה הצעירה תחת זאביק זלצר. אני הרבה שנים במכבי נתניה, מכיר את המערכת ואת השטח מקרוב מאוד, כך שהכניסה לתפקיד הייתה עבורי טבעית וחלקה. לא נדרשתי לשלב של למידה וחפיפה לפני הכניסה לתפקיד".

על מה שמת דגש בתהליך הבניה של המחלקה לעונה הזו?

"על ההון האנושי. המאמנים שבחרנו בקיץ מעבר לזה שהם אנשי מקצוע איכותיים, הם קודם כל אנשים טובים ואמינים, לויאלים, דמויות חינוכיות. כשעובדים לצידך אנשים ברמה כל כך גבוהה, זה עושה את העבודה קלה יותר. כשיש סדר ומשמעת אפשר להתקדם ולעשות את הדברים על הצד הטוב ביותר. זה מחלחל לשחקנים, להורים ולכל המערכת".

מה רמת שביעות הרצון שלך מהצד ההישגי של הקבוצות עד כה?

"בגדול, די מרוצה. קבוצות הטרום והילדים שלנו נראות טוב ומתקדמות ממשחק למשחק, מגיעה מילה טובה למאמנים ולמנהל המקצועי של החטיבה הצעירה, יפתח ניב. בגזרת קבוצות הגיל הבוגרות יותר, קבוצת נערים ג' עם המאזן הטוב ביותר בליגת מרכז, קבוצת נערים ב' פתחה את העונה בצורה מוצלחת והיא רחוקה 3 נקודות מפסגת הטבלה. קבוצת הנוער וקבוצת נערים א' התחילו פחות טוב את העונה, אך בחודש האחרון של לפני הפגרה הראו שיפור ביכולת והתוצאות. אני מאמין שהן ימשיכו את ההתקדמות גם בהמשך הדרך וינתבו את דרכן לחלק העליון של הטבלה. יש לנו שמונה קבוצות בשלב הבא של גביע המדינה, אני מקווה שנראה כמה שיותר מהן מגיעות למעמד המכובד של חצי הגמר, מעמד חוויתי לכל שחקן ולכל מאמן.  כמובן שאנחנו נשמח לראות כמה שיותר מהן מניפות גביע, אבל באמת שאנחנו לא שמים את הדגש על תארים והישגים. יותר חשוב לנו פיתוח השחקנים וההתקדמות שלהם".

מה מידת המעורבות של אלמוג כהן, שמיועד להיות המנהל הספורטיבי של המועדון, בנעשה במחלקת הנוער?

"אלמוג הוא כח עזר חשוב ומשמעותי. הוא מגיע הרבה לאימונים במחלקת הנוער ולומד מקרוב את השטח. אני נמצא לו לעזר ואני נהנה משיתוף הפעולה איתו. אלמוג מביא רעיונות מהכדורגל הגרמני, אני מביא את הזווית של המציאות הישראלית - יחד מנסים לעשות טוב יותר למחלקת הנוער".

בני לם, מאמן הקבוצה הבוגרת, מגלה מעורבות בנעשה במחלקת הנוער?

"בהחלט. בני בבסיסו וביסודו הוא אדם שצמח במחלקת הנוער כשחקן וכאיש מקצוע, שמגשים חלום עם מינויו למאמן הקבוצה הבוגרת. בני מגיע למשחקים של קבוצת הנוער וגם של קבוצות הנערים. בנו, אדם, משמש כמאמן קבוצת נערים ב'. הרבה שחקנים שמשחקים בקבוצות הנערים והנוער עברו דרך בני, כשישמש כמנהל מקצועי של המחלקה, כך שהוא קשור אליה מאוד גם במסגרת תפקידו הנוכחי".

כמי שמגיע עם רקע עשיר מעולם החינוך, עד כמה אתם שמים דגש על הצד הזה?

"חשוב לנו מאוד שהשחקנים שלנו לא יזניחו את הלימודים. בשונה מהרבה מחלקות נוער שמקיימות אימונים בימי שישי בבוקר, שמאלצים שחקנים להפסיד לימודים - אנחנו לא מקיימים אימונים לפני השעה 12 ובימי חול האימונים לא מתחילים להתאמן לפני השעה 16, הכל במטרה שהשחקנים יוכלו להתרכז גם בלימודים. אנחנו בקשר עם מורים של התלמידים הנתנייתים. מעת לעת גם נותנים מענה לפניות של מורים של תלמידים שלנו ועוזרים להם לפתור בעיות".

עד כמה אתה מעורב בעניינים מקצועיים בקבוצת הבוגרים?

"בגדול, אני לא מעורב. אני אמנם מגיע מרקע אימון, אבל יודע לעשות את ההפרדה. מעת לעת שואלים את דעתי בכל מיני נושאים ואני אומר את דעתי, אבל לא קורים דברים מיוזמתי בצד המקצועי".

מי המאמן שאתה הכי מתחבר לדרכו בכדורגל העולמי?

"קרלו אנצ'ולוטי. הוא מאמן שעושה את הדברים בשקט, הקבוצות שלו מאומנות, הוא לא שם את עצמו במרכז אלא את השחקנים שלו. הוא משרה רוגע ותמיד נראה בטוח בעצמו וביכולתה של הקבוצה שלו. לא בכדי הוא הוביל להרבה הישגים מרשימים".

היכן אתה רואה את עצמך בעתיד?

"בכדורגל הישראלי אני למדתי שאין יותר מדי סיבות להסתכל רחוק. כרגע אני מאוד נהנה מהתפקידים שאני עושה. אני איש מערכת במועדון שאני כל כך אוהב ומחובר אליו, שמח לעבוד עם אנשים כל כך טובים בראשות אייל סגל, ניב גולדשטיין ודרור חסון - שנותנים לי את כל מה שאני צריך כדי להביא לידי ביטוי את האני מאמין שלי. טוב לי במקום שאני נמצא".

האתגר הכפול של סשה פלדמן
זרקור על אופק מליקה

זרקור על אופק מליקה

חדש באתר

שוער נבחרת נערים א', הגן לאורך העונה על שער קבוצת הנוער של רעננה ואף רשם הופעה בבוגרים. בהחלט שווה זרקור.

נערים א' - על, זרקור על כארם זועבי

נערים א' - על, זרקור על כארם זועבי

חדש באתר

הוא נולד בשנת 2006 ועושה חיל בליגת העל של שנתון 2005. זרקור על כארם זועבי - שחקן ההתקפה הרב גוני של הפועל ירושלים ונבחרת...

זרקור על מאור ישילירמק

זרקור על מאור ישילירמק

חדש באתר

רגע לפני שמתחילה אליפות אירופה, זרקור על הבלם וקפטן נבחרת נערים א', שעושה חיל במדי קבוצת הנוער של אשדוד.