You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
חדש באתר

את הכסף מהקנסות לייעד ישירות לפעילות מועילות

שיתוף כתבה

את הכסף מהקנסות לייעד ישירות לפעילות מועילות

הגיע הזמן לתרגם הכנסות מקנסות על מקרי אלימות וגזענות לפעילויות לקידום ערכים של דו קיום ומניעת אלימות.

 

מאת: אורי שמיר - עורך האתר
צילום: עמוד הפייסבוק של מחלקת הנוער הפועל ת"א

בכל יום רביעי בערב מתפרסמים באתר ההתאחדות לכדורגל, בקטגוריה של החלטות בית הדין המשמעתי, רשימת ההחלטות שהתקבלו בדיונים השונים שנערכו בבתי הדין בר"ג ובנשר. ברוב רובם של המקרים קנסות כספיים הם העונשים המרכזיים. יש גם הרחקות לבעלי תפקידים, הפסדים טכניים ובמקרים קיצוניים הפחתת נקודות ומשחקים ללא קהל. העובדות הן פשוטות: למרות הענישה הכספית והמשמעתית, רמת האלימות לא פחתה, תופעה של שיתוף לא חוקי של שחקנים (זיופים) קיימת ויש הטוענים שאפילו מתעצמת וגם האווירה בהרבה משחקים רחוקה מלהיות נעימה וספורטיבית. כל אלה מובילים למסקנה מאוד ברורה: הגיע הזמן לצאת מחוץ לקופסה - לייעד את הכספים מהעונשים על עבירות אלימות וגזענות באופן ישיר לטובת פעילויות שיגדילו את הסיכויים להפחית תופעות רעות כאלה במגרשים.

ביום רביעי האחרון נקנסה קבוצת ילדים ב' של מ.כ אור עקיבא ב-3,000 שקלים, בגין קריאות גזעניות מהיציע מצד ילדים שעמדו מחוץ למגרש במהלך המשחק מול עירוני ג'ת אלהלי - שעמדה לדין על כך, שאדם לא מזוהה היה בספסל הקבוצה וכשהורחק הגיב בצורה מתלהמת. הקבוצה האורחת נקנסה ב-1,000 שקלים. להלן דו"ח השיפוט המלא: ""במהלך המחצית הראשונה הופיע איש לא מזוהה בספסל הקבוצה האורחת. ניכר שמדובר בפעיל מטעם עירוני ג'ת. בדקה ה-30 נאלצתי להוציאו מהמגרש לאחר מחאות חוזרות ונישנות וכניסה לתחומי המגרש. לאחר מספר רגעים בהם לא יצא, יצא האיש מהמגרש תוך שהוא קורא לעברי "דפוק". בהיותו ביציע המשיך להלהיט את שחקני ג'ת תוך שהוא מדרבן אותם "לשבור להם את הרגליים". בדקה ה-60 נאלצתי לעצור את המשחק לאור קריאות מהיציע, קבוצה של כ-10 ילדים מאור עקיבא החלו בקריאות גזעניות "לא רוצים כאן ערבים", "שיישרף לכם הכפר". העניין טופל ע"י אנשי אור עקיבא והמשחק הגיע לסיומו החוקי". על אף שבדו"ח השופט נכתב, שאנשי אור עקיבא פעלו בהצלחה להפסיק את הקריאות הגזעניות מהיציע - נקנסה הקבוצה בסכום כסף משמעותי מאוד בקנה מידה של מועדון שמגיע מעיר, שמתנהלת ללא עירייה מתפקדת באופן מלא. 4,000 שקלים ייכנסו לקופת ההתאחדות לכדורגל, כתוצאה מאירועי המשחק הזה, לטעמי, סכום גבוה ולא מוצדק, שכן ברור לכל בר דעת שאני מ.כ אור עקיבא לא יזמו את התקרית המכוערת. ואני שואל: במה זה יתרום ללימוד והקניית ערכים לשחקני הקבוצות, שהיו עדים לאירועים המכוערים הללו?.

הדוגמא הזו מהמשחק מאור עקיבא, היא אחת מיני רבות שאפשר לתת לדברים רעים שקורים במגרשים. קנסות כספיים צריך להשית על קבוצות, בעלי תפקידים ועל מועדונים במקרים של אחריות ישירה לפעולות שיש בהן לפגוע בטוהר הספורט - כמו שיתוף לא חוקי של שחקנים בכוונה תחילה - וכן בעניינים טכניים כמו איחור למשחק, פגמים בסימון המגרש ומצב רעוע של חדרי הלבשה, מצבי אלימות שנוצרו כתוצאה מכך שהנהלת מועדון התרשלה בענייני אבטחה וביטחון. בכל יתר המקרים הקשורים לאלימות וגזענות, אין שום סיבה לקנסות כספיים שיעשירו את קופת ההתאחדות לכדורגל. את הסכומים הללו יש לייעד לטובת פעילויות הסברה ופעילויות חברתיות משותפות של שחקנים מקבוצות שהיו חלק ממשחק עם אלמנטים אלימים וגזעניים עם אנשי חינוך מוסמכים לעניינים כאלה. אם באמת רוצים להפחית אלימות וגזענות - זו הדרך.  

הצטרפתם לקבוצות הווטסאפ שלנו? מוזמנים להצטרף לקבוצות ווטסאפ שקטות לכל השנתונים, שבהם תוכלו לקבל פרסומים חשובים הנוגעים לשנתון שאליו אתם שייכים.הקליקו כאן מעבר לרשימת קישורי ההצטרפות לקבוצות הווטסאפ שלנו 

את הכסף מהקנסות לייעד ישירות לפעילות מועילות
הפועל איכסאל מתחדשת ומאמינה

הפועל איכסאל מתחדשת ומאמינה

חדש באתר

מחלקת הנוער של הפועל איכסאל בונה את עצמה מחדש. המנהל המקצועי, מחמוד אסעד, אופטימי: "מאמין שקבוצת הנוער תישאר בליגה הלאומ...